Je cukr ve výživě koček škodlivý?
Kočky se vyvinuly jako masožravci přizpůsobení přijímat potravu bohatou na bílkoviny s přiměřeným množstvím tuku. Jednou ze zděděných vlastností je neschopnost rozeznávat sladkou chuť. Přidáním cukru do krmiva tak nemá žádný efekt na chutnost.
Krmivo bohaté na sacharidy nemá za důsledek obezitu nebo diabetes mellitus ani zubní kazy, ty jsou u koček velmi vzácné.
Mohou kočky trávit cukr a sacharidy?
V průběhu evoluce se kočky přizpůsobily a používají bílkoviny a tuk jako zdroj energie. Lze to vysvětlit nedostatkem amylázy ve slinách, což je enzym zodpovědný za trávení škrobu. Naproti tomu kočky nemají problémy s příjmem proměnlivého množství a typů sacharidů. Stravitelnost glukózy, sacharózy a různých škrobů obsažených v kočičím krmivu se pohybuje mezi 94 a 100%. Velké množství sacharózy (7g/kg těl.hmotnosti) může vyústit v průjem.
Kolik cukru a sacharidů obsahuje krmivo pro kočky?
Typické vlhké krmivo pro kočky obsahuje klem 50% bílkovin, cca 25% tuku v sušině a méně než 2% sacharidů, granulované krmivo obsahuje 35-45% bílkovin, cca 15%tuku v sušině a asi 35-40% sacharidů. Hlavním zdrojem sacharidů jsou zrníčka obilovin, převážně kukuřice a pšenice.
celkový obsah cukru(všechny mono a disacharidy) u obou variant vlhkého i granulovaného krmiva je velmi malý, méně než 1%. Granulované krmivo většinou obsahuje 20-30% škrobu. Varianta vlhkého krmiva - kousky ve šťávě-může obsahovat malé množství škrobu jako zahušťovadlo ve šťávě, v kouscích až do 5%.
Chutná kočkám cukr a může ovlivnit výběr krmiva ?
Kočky nejsou schopny vnímat sladké chutě, sladká chuť pro ně není atraktivní a vysoká koncentrace sladidel je dokonce odpuzuje.
Souvisí kočičí obezita s cukrem a sacharidy v potravě ?
Odhaduje se, že se obecné rozšíření kočičí obezity pohybuje od 19 do 52%. Je to způsobeno vysokým obsahem energie a tuků a způsobem krmení ad libitum. Záměnou sacharidů v krmivu za bílkoviny ukázalo, že nemá žádný efekt na zvýšení hmotnosti koček. To souvisí s obsahem tuku v potravě a ne s množstvím a typem sacharidů v granulovaných krmivech.
Zvyšuje cukr v krmivu riziko diabetes mellitus ?
Rizikové faktory pro toto onemocnění zahrnují zvyšující se věk zvířat, obezitu, samičí pohlaví, kastraci, léčbu kortikosteroidy nebo progesteronem a nižší tělesnou aktivitu. Neexistuje žádný důkaz, že dlouhodobé krmení recepturou s vysokým obsahem sacharidů zmenšuje sekreci inzulínu nebo způsobuje diabetes mellitus u koček. Proto krmení zdravých koček krmivem bohatým na sacharidy nezvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu. Z toho také vyplývá, že je vhodné krmit diabetické kočky recepturou s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Tato dieta zlepšuje kontrolu glukózy, snižuje současné požadavky na inzulín a urychluje návrat k normálu.
Dr.Tim Watson(upravila Š.Keňová)