Základy neonatologie psů

Máte doma březí fenku a připravujete se spolu s ní na porod? Měli byste znát několik nejzákladnějších informací, jak se postarat o novorozená štěňátka.


Respirace

Pokud štěně při průchodu porodními cestami neprotrhne plodové obaly,vyjměte ho z nich a osušte čistým hadříkem. Vyčistěte dýchací cesty. Někdy je vhodné na pár vteřin podržet štěně hlavou dolů, aby vytekl zbytek plodové vody, které mohlo štěně při porodu vdechnout. N e d o p o r u č u j e se koupel štěňat ve studené vodě pro stimulaci dechu ani paušální používání stimulátorů respirace.


Výživa

Zkontrolujte, zda je vyvinutý sací reflex a že se štěňata dostatečně napila kolostra. Pokud nemá fena dostatek mléka, je nutné přikrmovat štěňata mléčnou náhražkou a po každém krmení jim jemně masírovat bříško. N e d o p o r u č u j e se uchovávat připravené mléko déle jak hodinu. Dále není vhodné krmit štěňata kravským ani kozím mlékem.


Teplo

Někdy mají novorozená štěňata tendenci lozit kolem feny. Ujistěte se, že jsou stále v kontaktu s matkou. N e d o p o r u č u j e se zvyšovat teplotu v místnosti, protože to bude nepříjemné pro fenu. Nepoužívejte fén na "zahřátí" štěňat, mohla by se dehydratovat.


Péče

Hned po vypuzení plodu z porodních cest přetrhněte pupeční šňůru v délce cca 8-10cm a zdesinfikujte pahýl. Važte denně štěňata pro kontrolu, že přibývají na váze. Po týdnu svoji porodní hmotnost zdvojnásobí. N e d o p o r u č u j e se vyrušovat fenu a mláďata příliš často. Pupeční šňůru nestříhejte, pouze přetrhněte, pahýl tak méně krvácí. 

Podle materiálu fy Royal Canin upravila Š.Keňová